100 Breaststroke Men - Final A Seniors : 19 ans et plus (Friday 26 May 2023 - 16h59) | ||||||||||
1. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:02.38 | 1259 pts | ||||
2. | AZRA Alexandre | 2000 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:04.86 | 1191 pts | ||||
3. | MAILLOT Melvin | 1992 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:05.90 | 1163 pts | ||||
4. | AMROUCH-CHANTEPIE Idris | 2004 | FRA | RSC MONTREUIL | 01:05.91 | 1163 pts | ||||
5. | DELACOUR Hippolyte | 2004 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:06.15 | 1156 pts | ||||
6. | KORMENDY Dylan | 2003 | CAN | ISLAND SWIM CLUB | 01:09.54 | 1068 pts | ||||
7. | FOUBERT Etienne | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:11.17 | 1026 pts | ||||
8. | MAZERIS Gregory | 1975 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:12.52 | 993 pts | ||||
100 Breaststroke Men - Final B Juniors 3 et 4 : 17-18 ans (Friday 26 May 2023 - 16h56) | ||||||||||
1. | BONNAULT Henri | 2005 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 01:04.91 | 1189 pts | ||||
2. | BUFFAUMENE Nael | 2006 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:06.00 | 1160 pts | ||||
3. | BIZARRI Elyas | 2005 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 01:06.55 | 1146 pts | ||||
4. | AERNOUT Paul | 2006 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:08.00 | 1108 pts | ||||
5. | DA SILVA Noah | 2006 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:08.52 | 1094 pts | ||||
CAF - ILE-DE-FRANCE / MELUN | ||||||||||
6. | COFFIGNIEZ Louis | 2005 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 01:09.85 | 1060 pts | ||||
7. | OUVRARD Ethan | 2005 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:10.30 | 1048 pts | ||||
--- | LOUISE Matys | 2006 | FRA | ETOILES 92 | DSQ |
--- | ||||
100 Breaststroke Men - Final C Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Friday 26 May 2023 - 16h54) | ||||||||||
1. | HAOUAS Samy | 2007 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 01:10.22 | 1050 pts | ||||
2. | DOUGUET Antoine | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:11.68 | 1014 pts | ||||
3. | LE ROUX Idriss | 2008 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 01:11.73 | 1012 pts | ||||
4. | DELECOLLE Camille | 2007 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 01:12.08 | 1004 pts | ||||
5. | CANU-BALZANO Luca | 2007 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:15.47 | 921 pts | ||||
6. | ROCH Thaddée | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:16.10 | 906 pts | ||||
7. | HUGONENQ Liam | 2007 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:16.97 | 886 pts | ||||
8. | POYEN Tom | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:18.30 | 855 pts | ||||
100 Breaststroke Men - Prelims (Friday 26 May 2023 - 10h13) | ||||||||||
1. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:03.97 | 1215 pts | QFA | |||
2. | BONNAULT Henri | 2005 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 01:05.30 | 1179 pts | QFB | |||
3. | AZRA Alexandre | 2000 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:05.66 | 1169 pts | QFA | |||
4. | MAILLOT Melvin | 1992 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:06.01 | 1160 pts | QFA | |||
5. | BIZARRI Elyas | 2005 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 01:06.87 | 1137 pts | QFB | |||
6. | DELACOUR Hippolyte | 2004 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:06.96 | 1135 pts | QFA | |||
7. | AMROUCH-CHANTEPIE Idris | 2004 | FRA | RSC MONTREUIL | 01:07.18 | 1129 pts | QFA | |||
8. | BUFFAUMENE Nael | 2006 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 01:07.52 | 1120 pts | QFB | |||
9. | AERNOUT Paul | 2006 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:07.87 | 1111 pts | QFB | |||
10. | KORMENDY Dylan | 2003 | CAN | ISLAND SWIM CLUB | 01:08.89 | 1084 pts | QFA | |||
11. | DA SILVA Noah | 2006 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:09.70 | 1064 pts | QFB | |||
CAF - ILE-DE-FRANCE / MELUN | ||||||||||
12. | LOUISE Matys | 2006 | FRA | ETOILES 92 | 01:09.80 | 1061 pts | QFB | |||
13. | COFFIGNIEZ Louis | 2005 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 01:09.88 | 1059 pts | QFB | |||
14. | HAOUAS Samy | 2007 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 01:10.09 | 1054 pts | QFC | |||
15. | OUVRARD Ethan | 2005 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:10.21 | 1051 pts | QFB | |||
16. | URVOY Matteo | 2005 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:10.53 | 1043 pts | ||||
17. | SAILLET Corentin | 2007 | FRA | YERRES NATATION | 01:11.13 | 1027 pts | QFC | |||
CAF - ILE-DE-FRANCE / CORBEIL ESSONNES | ||||||||||
18. | RAULT Aris | 2006 | FRA | CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE | 01:12.00 | 1006 pts | ||||
19. | FELIX Gaspard | 2005 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:12.04 | 1005 pts | ||||
CAF - ILE-DE-FRANCE / MELUN | ||||||||||
20. | FOUBERT Etienne | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:12.17 | 1002 pts | QFA | |||
21. | MAZERIS Gregory | 1975 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:12.20 | 1001 pts | QFA | |||
22. | LE ROUX Idriss | 2008 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 01:12.30 | 998 pts | QFC | |||
23. | SNELLMAN Max | 2006 | FRA | CN FONTAINEBLEAU-AVON | 01:12.60 | 991 pts | ||||
24. | HEUILLET Ewan | 2005 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:12.62 | 990 pts | ||||
25. | DOUGUET Antoine | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:12.63 | 990 pts | QFC | |||
26. | DELECOLLE Camille | 2007 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 01:12.66 | 989 pts | QFC | |||
27. | AUTRET Quentin | 2005 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:13.27 | 974 pts | ||||
28. | BOUZAHZAH Nassim | 2005 | FRA | AS.CHELLES AQUATIQUE | 01:13.56 | 967 pts | ||||
29. | DERANGERE Néo | 2005 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 01:13.81 | 961 pts | ||||
CAF - HAUTS-DE-FRANCE / AMIENS | ||||||||||
30. | EVEN-GIRARD Raphael | 2006 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | 01:14.33 | 949 pts | ||||
31. | HADDADI Rayan | 2006 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:14.53 | 944 pts | ||||
32. | RAZAFITSIATOSIKA Tojo-Cedric | 1997 | MAD | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:14.65 | 941 pts | ||||
33. | ROCH Thaddée | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 01:15.16 | 929 pts | QFC | |||
34. | COTTIN Antoine | 2005 | FRA | AQUACLUB LE PECQ MARLY | 01:15.56 | 919 pts | ||||
35. | JACQUEMART Mathieu | 2003 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 01:15.93 | 911 pts | ||||
36. | HUGONENQ Liam | 2007 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 01:16.38 | 900 pts | QFC | |||
37. | CANU-BALZANO Luca | 2007 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:16.57 | 895 pts | QFC | |||
38. | POYEN Tom | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:17.04 | 884 pts | ||||
39. | BAGHLI Nadjib | 2008 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 01:18.79 | 844 pts | ||||
40. | LABRASSERIE Julien | 2005 | FRA | ES SUCY-EN-BRIE | 01:18.89 | 842 pts | ||||
41. | ROUFFIAC Thibaut | 2008 | FRA | RSC MONTREUIL | 01:18.98 | 840 pts | ||||
42. | ORGEBIN Roman | 2007 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 01:19.11 | 837 pts | ||||
43. | FENG Haoran | 2004 | CHN | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 01:19.85 | 820 pts | ||||
44. | COLLET QUIDE Hugo | 2008 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 01:20.17 | 813 pts | ||||
45. | HACHACHE Yanis | 2008 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 01:20.43 | 807 pts | ||||
46. | THOMAS Alexis | 2008 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 01:20.53 | 805 pts | ||||
47. | GODET Maxence | 2006 | FRA | RSC MONTREUIL | 01:20.54 | 805 pts | ||||
48. | ZANARDO Fabio | 2008 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:21.24 | 789 pts | ||||
49. | KADDOUR-DUTEN Iliam | 2007 | FRA | ES VITRY | 01:21.43 | 785 pts | ||||
50. | MERELLE Sacha | 2006 | FRA | HIRSON NATATION | 01:21.47 | 784 pts | ||||
51. | QUESSON Julien | 2005 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:21.52 | 783 pts | ||||
52. | TAMIRO Zakaria | 2008 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 01:22.22 | 768 pts | ||||
53. | REMANJON Zacharie | 2008 | FRA | CN MAISONS-ALFORT | 01:22.49 | 762 pts | ||||
54. | HAMDI Anas | 2007 | TUN | CA L'HAY-LES-ROSES | 01:25.52 | 698 pts | ||||
55. | CAMOIN Gabriel | 2005 | FRA | ES SUCY-EN-BRIE | 01:26.85 | 671 pts | ||||
56. | BAILLEUL Mathis | 2008 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 01:30.69 | 595 pts | ||||
57. | CROUIN Steevy | 2008 | FRA | CS CLICHY 92 | 01:30.82 | 593 pts | ||||
58. | FLORENTIN--DAMASSE Léo | 2008 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 01:31.54 | 579 pts | ||||
59. | PINON Guillaume | 2008 | FRA | HIRSON NATATION | 01:33.91 | 535 pts | ||||
--- | BALLOY Leonard | 2008 | FRA | CN ASNIÈRES | DNS dec |
--- | ||||
--- | CHENG Jordan | 2006 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | DSQ |
--- |