50 Breaststroke Men - Final A Juniors 3 & plus : 17 ans et plus (Sunday 16 April 2023 - 17h49) | ||||||||||
1. | DANSOU Marc | 1983 | BEN | S.M MONTROUGE | 00:30.57 | 1115 pts | ||||
2. | BAYARD Jules | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:30.98 | 1094 pts | ||||
3. | RUDENT Victor | 2006 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:31.60 | 1062 pts | ||||
4. | DUBREUCQ Raphaël | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.66 | 1059 pts | ||||
5. | PIETTE Sacha | 2005 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:32.58 | 1012 pts | ||||
6. | GUR Ali | 2005 | FRA | PROVINS NATATION | 00:32.66 | 1008 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Sunday 16 April 2023 - 17h47) | ||||||||||
1. | KRAMCZYNSKI Estévan | 2008 | FRA | PROVINS NATATION | 00:33.69 | 957 pts | ||||
2. | DEKESTER Maxence | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:35.36 | 878 pts | ||||
3. | VERMEIL Nathan | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.39 | 876 pts | ||||
4. | ADONEL Louka | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:35.91 | 852 pts | ||||
5. | DECROCK Noah | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:36.12 | 843 pts | ||||
6. | CARBONNIER Tom | 2007 | FRA | CALAIS NATATION | 00:39.06 | 714 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Benjamins & moins : 6-14 ans (Sunday 16 April 2023 - 17h45) | ||||||||||
1. | HOLBE Justin | 2009 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:34.49 | 919 pts | ||||
2. | BEDU Alexandre | 2009 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:37.31 | 789 pts | ||||
3. | REMY Eliot | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:37.75 | 770 pts | ||||
4. | BUY Pavel | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:41.52 | 614 pts | ||||
5. | LAVENKA Aime | 2009 | FRA | PROVINS NATATION | 00:42.44 | 579 pts | ||||
6. | LAVIER Youni | 2010 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:43.19 | 551 pts | ||||
50 Breaststroke Men - 1/2 Final Juniors 3 & plus : 17 ans et plus (Saturday 15 April 2023 - 20h21) | ||||||||||
1 | DANSOU Marc | 1983 | BEN | S.M MONTROUGE | 00:31.05 | 1090 pts | QFA | |||
2 | BAYARD Jules | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:31.11 | 1087 pts | QFA | |||
3 | DUBREUCQ Raphaël | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.62 | 1061 pts | QFA | |||
4 | RUDENT Victor | 2006 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:31.98 | 1043 pts | QFA | |||
5 | NDIAYE Amadou | 2001 | SEN | S.M MONTROUGE | 00:32.05 | 1039 pts | QFA | |||
6 | PIETTE Sacha | 2005 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:32.81 | 1001 pts | QFA | |||
7 | GUR Ali | 2005 | FRA | PROVINS NATATION | 00:32.82 | 1000 pts | ||||
8 | GUILBERT Robin | 2005 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:33.01 | 991 pts | ||||
9 | RUIN Evann | 2005 | FRA | PERONNE NATATION | 00:33.11 | 986 pts | ||||
10 | VANPARYS Arthur | 2002 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:33.29 | 977 pts | ||||
11 | DELAUX Clarence | 2004 | FRA | CALAIS NATATION | 00:33.50 | 967 pts | ||||
12 | SMAGUE Theo | 2003 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:33.78 | 953 pts | ||||
50 Breaststroke Men - 1/2 Final Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Saturday 15 April 2023 - 20h17) | ||||||||||
1 | KRAMCZYNSKI Estévan | 2008 | FRA | PROVINS NATATION | 00:34.18 | 934 pts | QFA | |||
2 | VERMEIL Nathan | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.57 | 868 pts | QFA | |||
3 | DECROCK Noah | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.80 | 857 pts | QFA | |||
4 | DEKESTER Maxence | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:35.90 | 853 pts | QFA | |||
5 | ADONEL Louka | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:36.31 | 834 pts | QFA | |||
6 | CARBONNIER Tom | 2007 | FRA | CALAIS NATATION | 00:38.78 | 726 pts | QFA | |||
7 | SION Noa | 2008 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:42.32 | 583 pts | ||||
8 | LEFEBVRE Louis | 2008 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:44.61 | 500 pts | ||||
9 | SAUL Maxence | 2008 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:48.82 | 362 pts | ||||
50 Breaststroke Men - 1/2 Final Benjamins & moins : 6-14 ans (Saturday 15 April 2023 - 20h12) | ||||||||||
1 | HOLBE Justin | 2009 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:34.38 | 924 pts | QFA | |||
2 | BEDU Alexandre | 2009 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:38.30 | 746 pts | QFA | |||
3 | REMY Eliot | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:38.94 | 719 pts | QFA | |||
4 | BUY Pavel | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:41.77 | 604 pts | QFA | |||
5 | LAVENKA Aime | 2009 | FRA | PROVINS NATATION | 00:42.39 | 581 pts | QFA | |||
6 | LAVIER Youni | 2010 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:43.01 | 557 pts | QFA | |||
7 | AGEZ Gaspard | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:44.07 | 519 pts | ||||
8 | PAVIE Paul | 2009 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:44.13 | 517 pts | ||||
9 | LETREN Diego | 2011 | FRA | CALAIS NATATION | 00:45.21 | 479 pts | ||||
10 | THOMAS Mahé | 2010 | FRA | PROVINS NATATION | 00:45.32 | 475 pts | ||||
11 | VICART Alexis | 2011 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:45.54 | 467 pts | ||||
12 | CARPENTIER LAMBERT Augustin | 2009 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:47.18 | 413 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 15 April 2023 - 17h18) | ||||||||||
1. | DANSOU Marc | 1983 | BEN | S.M MONTROUGE | 00:30.49 | 1120 pts | q2 | |||
2. | BAYARD Jules | 2003 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:31.19 | 1083 pts | q1 | |||
3. | NDIAYE Amadou | 2001 | SEN | S.M MONTROUGE | 00:31.67 | 1058 pts | q2 | |||
4. | DUBREUCQ Raphaël | 2006 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:31.75 | 1054 pts | q1 | |||
5. | RUDENT Victor | 2006 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:31.93 | 1045 pts | q2 | |||
6. | GUR Ali | 2005 | FRA | PROVINS NATATION | 00:32.84 | 999 pts | q1 | |||
7. | GUILBERT Robin | 2005 | FRA | AUCHEL NATATION | 00:32.91 | 996 pts | q2 | |||
8. | PIETTE Sacha | 2005 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:33.06 | 988 pts | q1 | |||
9. | SMAGUE Theo | 2003 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:33.24 | 979 pts | q2 | |||
10. | DELAUX Clarence | 2004 | FRA | CALAIS NATATION | 00:33.33 | 975 pts | q1 | |||
11. | VANPARYS Arthur | 2002 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:33.40 | 972 pts | q2 | |||
12. | RUIN Evann | 2005 | FRA | PERONNE NATATION | 00:33.43 | 970 pts | q1 | |||
13. | BRENNUS Romain | 1993 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:33.52 | 966 pts | ||||
14. | PYDIAH William | 2005 | FRA | WEPPES NATATION | 00:34.16 | 935 pts | ||||
15. | MANY Matteo | 2006 | FRA | S.M MONTROUGE | 00:34.36 | 925 pts | ||||
16. | MUTTE Elliot | 2004 | FRA | FRANCS NAGEURS CLUB DOUAI | 00:34.41 | 923 pts | ||||
17. | KRAMCZYNSKI Estévan | 2008 | FRA | PROVINS NATATION | 00:34.44 | 921 pts | q2 | |||
18. | HOLBE Justin | 2009 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:34.48 | 919 pts | q2 | |||
19. | BONARDEL Bruno | 1997 | FRA | HIPPO. MONTIGNY-EN-GOHELLE | 00:34.82 | 903 pts | ||||
20. | JEU Baptiste | 2006 | FRA | WEPPES NATATION | 00:35.01 | 894 pts | ||||
21. | MALAPERT Geoffrey | 1991 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:35.08 | 891 pts | ||||
22. | COUSIN Luc | 2001 | FRA | FRANCS NAGEURS CLUB DOUAI | 00:35.12 | 889 pts | ||||
23. | DECROCK Noah | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.44 | 874 pts | q1 | |||
24. | VERMEIL Nathan | 2007 | FRA | RACING CLUB ARRAS | 00:35.49 | 872 pts | q2 | |||
25. | FOURNIER Clément | 2003 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:35.73 | 861 pts | ||||
26. | MARAZHA Anton | 2006 | UKR | CS NAUTIQUE NOISY-LE-GRAND | 00:36.07 | 845 pts | ||||
27. | ADONEL Louka | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:36.35 | 832 pts | q1 | |||
28. | DELPLACE Romain | 1995 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:36.82 | 811 pts | ||||
28. | DEKESTER Maxence | 2008 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:36.82 | 811 pts | q2 | |||
30. | BEDU Alexandre | 2009 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:37.61 | 776 pts | q1 | |||
31. | RAMET Louis | 2006 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:38.28 | 747 pts | ||||
32. | REMY Eliot | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:39.09 | 713 pts | q2 | |||
33. | CARBONNIER Tom | 2007 | FRA | CALAIS NATATION | 00:39.62 | 690 pts | q1 | |||
34. | LECHON Matthias | 2000 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:39.82 | 682 pts | ||||
35. | PAVAGEAU Nicolas | 1984 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:40.92 | 638 pts | ||||
36. | BUY Pavel | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:42.06 | 593 pts | q1 | |||
37. | LAVENKA Aime | 2009 | FRA | PROVINS NATATION | 00:42.10 | 592 pts | q2 | |||
38. | SION Noa | 2008 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:42.65 | 571 pts | q2 | |||
39. | CARETTE Valentin | 2000 | FRA | FRANCS NAGEURS CLUB DOUAI | 00:43.25 | 548 pts | ||||
40. | AGEZ Gaspard | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:44.36 | 508 pts | q1 | |||
41. | LAVIER Youni | 2010 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:44.37 | 508 pts | q2 | |||
42. | CAIEZ Léo | 2002 | FRA | US CORBIE | 00:44.57 | 501 pts | ||||
43. | LECOMTE Philippe | 1963 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:44.84 | 491 pts | ||||
44. | LEFEBVRE Louis | 2008 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:45.05 | 484 pts | q1 | |||
45. | PAVIE Paul | 2009 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:45.12 | 482 pts | q1 | |||
46. | VICART Alexis | 2011 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:45.16 | 480 pts | q2 | |||
47. | LETREN Diego | 2011 | FRA | CALAIS NATATION | 00:45.30 | 476 pts | q1 | |||
48. | CARPENTIER LAMBERT Augustin | 2009 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:45.83 | 458 pts | q2 | |||
49. | THOMAS Mahé | 2010 | FRA | PROVINS NATATION | 00:45.94 | 454 pts | q1 | |||
50. | DEWALLE Pierre | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:45.97 | 453 pts | ||||
51. | FIERS Timmy | 2010 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:46.71 | 428 pts | ||||
52. | DEKESTER Maël | 2010 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:46.99 | 419 pts | ||||
53. | ADONEL Maël | 2011 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:47.18 | 413 pts | ||||
54. | MARIANI Ettore | 2012 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:47.37 | 407 pts | ||||
55. | DRELON Mateo | 2011 | FRA | WEPPES NATATION | 00:47.80 | 394 pts | ||||
56. | SID ROUHOU Nayel | 2011 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:48.38 | 376 pts | ||||
57. | SAUL Maxence | 2008 | FRA | ENC ACHICOURT | 00:48.41 | 375 pts | q2 | |||
58. | BAYARD Augustin | 2011 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:48.97 | 358 pts | ||||
59. | DUPONT Jules | 2010 | FRA | HIPPO. MONTIGNY-EN-GOHELLE | 00:49.35 | 347 pts | ||||
60. | VASSEUR Alexian | 2009 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:49.74 | 335 pts | ||||
61. | CARRE Louison | 2010 | FRA | ALBERT SPORT NATATION | 00:49.78 | 334 pts | ||||
62. | LAURENT Giovanni | 2010 | FRA | A S LILLERS NATATION | 00:50.13 | 324 pts | ||||
63. | VERPOORT Loukas | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:50.53 | 313 pts | ||||
64. | HONORE Martin | 2012 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:50.91 | 302 pts | ||||
65. | ALLARD Maxime | 2011 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:51.44 | 288 pts | ||||
66. | ARTUSO Tom | 2014 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:51.49 | 287 pts | ||||
67. | PRZYBYLOWSKI Nohlan | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:52.33 | 265 pts | ||||
68. | MILLE Adam | 2012 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:52.85 | 252 pts | ||||
69. | DELPLACE Louis | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:52.91 | 250 pts | ||||
70. | TOSINI Kristofer | 2013 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:53.07 | 246 pts | ||||
71. | ERE Thomas | 2012 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:54.00 | 224 pts | ||||
72. | CARON Eliott | 2010 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:54.36 | 215 pts | ||||
73. | LAMARE Gaspard | 2012 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:54.46 | 213 pts | ||||
74. | BAUDON Gaspare | 2012 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:54.52 | 212 pts | ||||
75. | POTTIE Noa | 2011 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:55.94 | 180 pts | ||||
76. | PIEVE Louis | 2011 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:57.64 | 146 pts | ||||
77. | LAZAR Ilyes | 2012 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:58.34 | 133 pts | ||||
78. | DEWALLE Baptiste | 2014 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 00:59.89 | 107 pts | ||||
79. | LEHEUDRE Naohffel | 2013 | FRA | HIPPO. MONTIGNY-EN-GOHELLE | 01:01.22 | 86 pts | ||||
80. | HANSCOTTE Léo | 2015 | FRA | GRAVELINES NATATION | 01:02.08 | 74 pts | ||||
81. | ALLOUCHERY Jules | 2012 | FRA | TRITONS LUMBRES | 01:03.20 | 60 pts | ||||
82. | ZECCONI Oscar | 2014 | FRA | DAUPHINS ST-OMER | 01:07.40 | 20 pts | ||||
--- | MOULIN Gaspard | 2010 | FRA | CALAIS NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | LAPOTRE Martin | 2011 | FRA | TRITONS LUMBRES | DSQ |
--- | ||||
--- | GLO Gauthier | 2010 | FRA | NOGENT NATATION 94 | DSQ |
--- |