50 Backstroke Women - Final A Juniors 3/4 et + : 16 ans et plus (Sunday 9 April 2023 - 17h00) | ||||||||||
1. | COUSSEAU-LECOLIER Léna | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:33.67 | 989 pts | ||||
2. | SEUDRE Emma | 2004 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:33.72 | 986 pts | ||||
3. | ROSSINI Chloé | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:33.88 | 978 pts | ||||
4. | AMARI Nora | 2007 | FRA | CN NIORT | 00:34.11 | 966 pts | ||||
5. | GARDELLE Roxane | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:34.69 | 937 pts | ||||
6. | LEDUC Luna | 2003 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:35.53 | 895 pts | ||||
50 Backstroke Women - Final A Juniors 1/2 : 14-15 ans (Sunday 9 April 2023 - 16h58) | ||||||||||
1. | CHAUSSADE Louane | 2008 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.39 | 1056 pts | ||||
2. | TARDY Clara | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:32.46 | 1052 pts | ||||
3. | DELZON Jade | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:33.84 | 980 pts | ||||
4. | PAINCHAULT Jeanne | 2009 | FRA | AS LA TESTE | 00:34.43 | 950 pts | ||||
5. | JALABERT Agathe | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:35.15 | 914 pts | ||||
6. | COUREAUD Liv | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:35.34 | 905 pts | ||||
50 Backstroke Women - 1/2 Final Juniors 3/4 et + : 16 ans et plus (Sunday 9 April 2023 - 15h21) | ||||||||||
1 | ROSSINI Chloé | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:33.70 | 987 pts | QFA | |||
2 | SEUDRE Emma | 2004 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:34.24 | 960 pts | QFA | |||
3 | AMARI Nora | 2007 | FRA | CN NIORT | 00:34.29 | 957 pts | QFA | |||
4 | COUSSEAU-LECOLIER Léna | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:34.39 | 952 pts | QFA | |||
5 | GARDELLE Roxane | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:34.43 | 950 pts | QFA | |||
6 | LEDUC Luna | 2003 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:35.49 | 897 pts | QFA | |||
7 | LIM Alyssa | 2005 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:35.86 | 879 pts | ||||
8 | BARSACQ Clémence | 2006 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:35.91 | 877 pts | ||||
9 | LATOUR Manon | 2007 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:36.90 | 829 pts | ||||
10 | DOUSSAINT Ainhoa | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:38.09 | 774 pts | ||||
MAURIN ESPIAU Assya | 2006 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | DNS dec |
--- | |||||
PEYRAUD Camille | 1994 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | DSQ |
--- | |||||
50 Backstroke Women - 1/2 Final Juniors 1/2 : 14-15 ans (Sunday 9 April 2023 - 15h20) | ||||||||||
1 | CHAUSSADE Louane | 2008 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.66 | 1042 pts | QFA | |||
2 | TARDY Clara | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:33.04 | 1022 pts | QFA | |||
3 | DELZON Jade | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.41 | 951 pts | QFA | |||
4 | COUREAUD Liv | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:34.54 | 945 pts | QFA | |||
5 | JALABERT Agathe | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:34.99 | 922 pts | QFA | |||
6 | PAINCHAULT Jeanne | 2009 | FRA | AS LA TESTE | 00:35.49 | 897 pts | QFA | |||
7 | DUVERT QUENUM Naomi | 2009 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.50 | 897 pts | ||||
8 | PEBORDE CESCAU Luna | 2008 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:35.77 | 884 pts | ||||
9 | BLANC Elaia | 2009 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:35.86 | 879 pts | ||||
10 | BENOEHR Sophie | 2008 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:36.01 | 872 pts | ||||
11 | LARRERE Lise | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.52 | 847 pts | ||||
12 | QUIARD COUTANT Fleur | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.27 | 812 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims (Sunday 9 April 2023 - 11h08) | ||||||||||
1. | CHAUSSADE Louane | 2008 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.51 | 1050 pts | q2 | |||
2. | TARDY Clara | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:32.85 | 1032 pts | q1 | |||
3. | MAURIN ESPIAU Assya | 2006 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:33.24 | 1011 pts | q2 | |||
4. | SEUDRE Emma | 2004 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:33.65 | 990 pts | q1 | |||
5. | COUSSEAU-LECOLIER Léna | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:34.25 | 959 pts | q2 | |||
6. | ROSSINI Chloé | 1998 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:34.56 | 944 pts | q1 | |||
7. | DELZON Jade | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:34.66 | 939 pts | q2 | |||
8. | PAINCHAULT Jeanne | 2009 | FRA | AS LA TESTE | 00:34.69 | 937 pts | q1 | |||
9. | JALABERT Agathe | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:34.96 | 924 pts | q2 | |||
10. | AMARI Nora | 2007 | FRA | CN NIORT | 00:34.98 | 923 pts | q2 | |||
11. | GARDELLE Roxane | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:35.31 | 906 pts | q1 | |||
12. | DUVERT QUENUM Naomi | 2009 | FRA | GIRONDINS BORDEAUX | 00:35.49 | 897 pts | q1 | |||
13. | BARSACQ Clémence | 2006 | FRA | VAL DE L'EYRE NATATION | 00:35.84 | 880 pts | q2 | |||
14. | DOUSSAINT Ainhoa | 2005 | FRA | CERCLE DES NAGEURS SAINTES | 00:35.91 | 877 pts | q1 | |||
15. | BENOEHR Sophie | 2008 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:36.07 | 869 pts | q2 | |||
16. | LARRERE Lise | 2009 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:36.15 | 865 pts | q1 | |||
17. | BLANC Elaia | 2009 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:36.17 | 864 pts | q2 | |||
18. | LIM Alyssa | 2005 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:36.38 | 854 pts | q2 | |||
19. | PEYRAUD Camille | 1994 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:36.52 | 847 pts | q1 | |||
20. | COUREAUD Liv | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:36.78 | 835 pts | q1 | |||
21. | LATOUR Manon | 2007 | FRA | CN VILLENEUVE-SUR-LOT | 00:36.87 | 831 pts | q2 | |||
22. | GIRARD Kyra | 2004 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:36.98 | 826 pts | q1 | |||
23. | LEDUC Luna | 2003 | FRA | UNION ST-BRUNO BORDEAUX | 00:37.00 | 825 pts | ||||
24. | QUIARD COUTANT Fleur | 2008 | FRA | CANARDS ROCHELAIS | 00:37.06 | 822 pts | q2 | |||
25. | PEBORDE CESCAU Luna | 2008 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:37.17 | 817 pts | q1 | |||
26. | SAMBLAT Noémie | 2009 | FRA | SA MÉRIGNAC | 00:37.37 | 807 pts | ||||
27. | O GARA Alexandra | 2005 | FRA | CMO BASSENS NATATION | 00:37.73 | 791 pts | ||||
28. | PUPULIN MAZIERE Leane | 2009 | FRA | AS LIBOURNE NATATION | 00:37.78 | 788 pts | ||||
29. | LERCETEAU Lise | 2008 | FRA | CN NIORT | 00:37.90 | 783 pts | ||||
30. | COUSIN Margaux | 2008 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:37.97 | 780 pts | ||||
31. | MASSONNEAU Lou-Anne | 2007 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:38.57 | 752 pts | ||||
32. | TOUSTOU Alix | 2008 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | 00:38.66 | 748 pts | ||||
33. | GARANDEAU Charlotte | 2009 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:38.71 | 746 pts | ||||
34. | DI LEONARDO Lola-Marie | 2006 | FRA | CLUB DAUPHINS COGNAC | 00:39.08 | 730 pts | ||||
35. | CITÉ Charlotte | 2008 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:39.19 | 725 pts | ||||
--- | LA PERSONNE Leonie | 2008 | FRA | CMO BASSENS NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | PENOT Camille | 2007 | FRA | ASCPA PESSAC NATATION | DSQ |
--- |