50 Breaststroke Men - Final A Juniors & plus : 15 ans et plus (Sunday 4 June 2023 - 15h23) | ||||||||||
1. | DAUJAT Pacôme | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:33.57 | 963 pts | ||||
2. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | 00:33.91 | 947 pts | ||||
3. | HERMEREL Gabriel | 2005 | FRA | CN BEAUNE | 00:33.98 | 943 pts | ||||
4. | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:35.37 | 877 pts | ||||
5. | BUSSON Timothée | 2006 | FRA | CN ANDRESY | 00:40.97 | 636 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Benjamins : 13-14 ans (Sunday 4 June 2023 - 15h19) | ||||||||||
1. | PLAQUET Mathis | 2009 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:34.47 | 920 pts | ||||
2. | DANIEL Alexandre | 2009 | FRA | CN AUTUN | 00:39.85 | 681 pts | ||||
3. | HABBANE Ayoub | 2010 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:43.82 | 528 pts | ||||
4. | BUISSON Lorenzo | 2010 | FRA | CN DOLE & REG | 00:44.05 | 519 pts | ||||
5. | DEVROE Axel | 2009 | FRA | CN DOLE & REG | 00:45.79 | 459 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Avenirs : 6-12 ans (Sunday 4 June 2023 - 15h17) | ||||||||||
1. | CALDERON-JOUSSELIN Sacha | 2011 | FRA | CN BEAUNE | 00:44.63 | 499 pts | ||||
2. | GUENNOC-JUDAS Oskar | 2011 | FRA | MACON NATATION | 00:44.68 | 497 pts | ||||
3. | PARIS Thibaut | 2012 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:45.26 | 477 pts | ||||
4. | CHAMPION Alexandre | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:45.36 | 473 pts | ||||
5. | DESCHAMPS Mathis | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:45.73 | 461 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Sunday 4 June 2023 - 15h22) | ||||||||||
1. | ESPIRE Pierrot | 2007 | FRA | LES ORQUES CHAUMONT | 00:40.70 | 647 pts | ||||
2. | LEFEBVRE Louis | 2008 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | 00:47.34 | 408 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 3 June 2023 - 14h49) | ||||||||||
1. | DAUJAT Pacôme | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:33.44 | 970 pts | QFA | |||
2. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | 00:33.62 | 961 pts | QFA | |||
3. | HERMEREL Gabriel | 2005 | FRA | CN BEAUNE | 00:33.83 | 951 pts | QFA | |||
4. | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:34.66 | 911 pts | QFA | |||
5. | BUSSON Timothée | 2006 | FRA | CN ANDRESY | 00:36.40 | 830 pts | QFA | |||
6. | PLAQUET Mathis | 2009 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:39.19 | 708 pts | QFA | |||
7. | DANIEL Alexandre | 2009 | FRA | CN AUTUN | 00:39.64 | 690 pts | QFA | |||
8. | ESPIRE Pierrot | 2007 | FRA | LES ORQUES CHAUMONT | 00:42.65 | 571 pts | QFB | |||
9. | COSSIN Walter | 2003 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | 00:42.73 | 568 pts | ||||
10. | HABBANE Ayoub | 2010 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:43.79 | 529 pts | QFA | |||
11. | DEVROE Axel | 2009 | FRA | CN DOLE & REG | 00:43.81 | 528 pts | QFA | |||
12. | CALDERON-JOUSSELIN Sacha | 2011 | FRA | CN BEAUNE | 00:44.03 | 520 pts | QFA | |||
13. | BUISSON Lorenzo | 2010 | FRA | CN DOLE & REG | 00:44.22 | 513 pts | QFA | |||
14. | DESCHAMPS Mathis | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:45.32 | 475 pts | QFA | |||
15. | GUENNOC-JUDAS Oskar | 2011 | FRA | MACON NATATION | 00:46.04 | 450 pts | QFA | |||
16. | CHAMPION Alexandre | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:46.87 | 423 pts | QFA | |||
17. | PARIS Thibaut | 2012 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:47.24 | 411 pts | QFA | |||
18. | NOUI Ilyes | 2012 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:47.37 | 407 pts | ||||
19. | PERCHE Louis | 2013 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:47.53 | 402 pts | ||||
20. | DUCHANOY Oscar | 2013 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:47.61 | 400 pts | ||||
21. | LECORRE Romain | 1976 | FRA | CN BEAUNE | 00:47.93 | 390 pts | ||||
22. | BELLION-EDESE Noe | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:48.34 | 377 pts | ||||
23. | JAY Nathan | 2013 | FRA | MACON NATATION | 00:48.85 | 362 pts | ||||
24. | DESMARIS Romain | 2010 | FRA | CN NUITS-ST-GEORGES | 00:49.19 | 351 pts | ||||
25. | LEFEBVRE Louis | 2008 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | 00:50.02 | 327 pts | QFB | |||
26. | AOUALI Riyad | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:50.04 | 327 pts | ||||
27. | HERTAUT Gabin | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:50.61 | 311 pts | ||||
28. | CHANEL Alex | 2013 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:51.70 | 281 pts | ||||
29. | GLATHOUD Tom | 2012 | FRA | MACON NATATION | 00:52.95 | 249 pts | ||||
30. | CHAUVENET Elio | 2012 | FRA | CN BEAUNE | 00:53.24 | 242 pts | ||||
31. | MANDON Aymeric | 2012 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:53.37 | 239 pts | ||||
32. | BILLARD Romain | 2011 | FRA | MACON NATATION | 00:55.19 | 197 pts | ||||
33. | COLLIN Clement | 2013 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:56.55 | 168 pts | ||||
34. | WERMEILLE RAHAL Mourad | 2013 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:56.86 | 162 pts | ||||
35. | PERRIER Gabriel | 2014 | FRA | CN BEAUNE | 00:57.20 | 155 pts | ||||
36. | RICHARD Simon | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:57.34 | 152 pts | ||||
37. | CHAGNOLEAU GON Emilien | 2012 | FRA | MACON NATATION | 00:57.39 | 151 pts | ||||
38. | CIOBANU CIUREA Alexandru-Casian | 2013 | ROU | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:59.88 | 107 pts | ||||
39. | JOLY Baptiste | 2014 | FRA | CN BEAUNE | 01:01.81 | 78 pts | ||||
40. | LAPERGUE Hadrien | 2013 | FRA | CN BEAUNE | 01:01.85 | 77 pts | ||||
41. | LEMKAK Imrane | 2013 | FRA | CN DOLE & REG | 01:02.70 | 66 pts | ||||
42. | CHARIFI-ALAOUI Adam | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 01:04.32 | 47 pts | ||||
43. | CHAUVENET Camille | 2013 | FRA | CN BEAUNE | 01:06.72 | 25 pts | ||||
44. | LAPERGUE Elias | 2014 | FRA | CN BEAUNE | 01:07.02 | 22 pts | ||||
45. | BERTON Augustin | 2014 | FRA | CN NUITS-ST-GEORGES | 01:10.28 | 5 pts | ||||
46. | MANSOURI Essam | 2014 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 01:10.92 | 3 pts | ||||
--- | CUERVO Hugo | 2004 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | PANSIOT Maxence | 2013 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | EL ORCHI Iwane | 2014 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | PERCEAU Raphael | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | KHALFOUNE Thomas | 2006 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | DSQ |
--- |