50 Backstroke Men - Final A (Saturday 17 June 2023 - 17h52) | ||||||||||
1. | LOPEZ Thibaut | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:29.10 | 1046 pts | ||||
CAF - BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ / DIJON | ||||||||||
2. | DRUET Lenni | 2006 | FRA | CN DOLE & REG | 00:29.61 | 1017 pts | ||||
3. | GILLET Dorian | 2005 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:29.82 | 1005 pts | ||||
4. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:31.09 | 936 pts | ||||
5. | SERIN Timothée | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:31.34 | 923 pts | ||||
6. | BOURGEOIS Pierre-Louis | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:31.41 | 919 pts | ||||
7. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:31.90 | 893 pts | ||||
8. | BOURGEOIS Paul-Frédéric | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:32.00 | 888 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Saturday 17 June 2023 - 17h50) | ||||||||||
1. | GRACZYK Nathan | 2007 | FRA | AS TONNERRE | 00:31.76 | 901 pts | ||||
2. | SOUMAHORO Inza | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:32.24 | 875 pts | ||||
3. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:32.50 | 862 pts | ||||
4. | LE BAIL Tom | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:32.55 | 859 pts | ||||
5. | MARTIN Raphaël | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:32.99 | 837 pts | ||||
6. | CHIPOT Tom | 2008 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:33.43 | 815 pts | ||||
7. | TCHEROUKA Noham | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:33.69 | 802 pts | ||||
8. | MENANTEAU Axel | 2007 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:33.79 | 797 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C Juniors 1 et 2 : 15-16 ans (Saturday 17 June 2023 - 17h48) | ||||||||||
1. | NACHON Félicien | 2007 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 00:32.66 | 854 pts | ||||
2. | GRILLOT Natan | 2008 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:33.17 | 828 pts | ||||
3. | MEZIANE Rayan | 2007 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:33.48 | 812 pts | ||||
4. | MASSOTTE Louis | 2007 | FRA | CN DOLE & REG | 00:33.86 | 793 pts | ||||
5. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:34.77 | 749 pts | ||||
6. | MILLET Evan | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:35.67 | 707 pts | ||||
7. | ANTOINE Octave | 2008 | FRA | VAL DE GRAY NATATION | 00:35.74 | 703 pts | ||||
8. | ALLAIN Hugo | 2008 | FRA | SENS NATATION | 00:36.30 | 678 pts | ||||
50 Backstroke Men - Barrage (Saturday 17 June 2023 - 10h29) | ||||||||||
1. | ANTOINE Octave | 2008 | FRA | VAL DE GRAY NATATION | 00:34.81 | 747 pts | Bfc | |||
2. | CORTET Corentin | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:34.99 | 739 pts | Bfc | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Saturday 17 June 2023 - 10h24) | ||||||||||
1. | DRUET Lenni | 2006 | FRA | CN DOLE & REG | 00:29.71 | 1012 pts | QFA | |||
2. | LOPEZ Thibaut | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:29.88 | 1002 pts | QFA | |||
CAF - BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ / DIJON | ||||||||||
3. | GILLET Dorian | 2005 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:29.97 | 997 pts | QFA | |||
4. | BOURGEOIS Pierre-Louis | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:30.71 | 957 pts | QFA | |||
5. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:30.94 | 944 pts | QFA | |||
6. | SERIN Timothée | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:30.95 | 944 pts | QFA | |||
7. | BOURGEOIS Paul-Frédéric | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:31.35 | 922 pts | QFA | |||
8. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:31.57 | 911 pts | QFA | |||
9. | GRACZYK Nathan | 2007 | FRA | AS TONNERRE | 00:31.61 | 908 pts | QFB | |||
10. | LE BAIL Tom | 2007 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:32.27 | 874 pts | QFB | |||
11. | SOUMAHORO Inza | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:32.73 | 850 pts | QFB | |||
12. | CHIPOT Tom | 2008 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:32.75 | 849 pts | QFB | |||
13. | PERRIOT-COMTE Nathan | 2008 | FRA | ALLIANCE NATATION BESANCON | 00:33.01 | 836 pts | QFB | |||
14. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:33.08 | 832 pts | QFB | |||
15. | MARTIN Raphaël | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:33.18 | 827 pts | QFB | |||
16. | MENANTEAU Axel | 2007 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:33.40 | 816 pts | QFB | |||
17. | TCHEROUKA Noham | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:33.48 | 812 pts | QFC | |||
18. | GIRAND Enzo | 2006 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:33.60 | 806 pts | ||||
19. | NACHON Félicien | 2007 | FRA | ESPÉRANCE LONS-LE-SAUNIER | 00:33.91 | 791 pts | QFC | |||
20. | GRILLOT Natan | 2008 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:34.06 | 784 pts | QFC | |||
21. | MASSOTTE Louis | 2007 | FRA | CN DOLE & REG | 00:34.11 | 781 pts | QFC | |||
22. | MEZIANE Rayan | 2007 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:34.17 | 778 pts | QFC | |||
23. | LECHENAULT Mathis | 2006 | FRA | CA AVALLON | 00:34.74 | 751 pts | ||||
24. | MILLET Evan | 2008 | FRA | CN DOLE & REG | 00:35.01 | 738 pts | QFC | |||
25. | METEYER Clovis | 2005 | FRA | DAUPHINS LURE | 00:35.07 | 735 pts | ||||
26. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:35.43 | 718 pts | QFC | |||
27. | ALLAIN Hugo | 2008 | FRA | SENS NATATION | 00:35.63 | 709 pts | QFC | |||
28. | JACQUES Antonin | 2006 | FRA | A.S MONTBELIARD NATATION | 00:35.74 | 703 pts | ||||
29. | ANTOINE Octave | 2008 | FRA | VAL DE GRAY NATATION | 00:35.77 | 702 pts | ||||
29. | CORTET Corentin | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:35.77 | 702 pts | ||||
--- | MONTAGNON Paul | 2008 | FRA | DAUPHINS LURE | DNS dec |
--- | ||||
--- | SERRANO Arthur | 2000 | FRA | A.S MONTBELIARD NATATION | DNS dec |
--- |