50 Backstroke Men - Prelims C13 : 85 - 89 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | BRACHET Robert | 1938 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 01:01.41 | 835 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C11 : 75 - 79 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | LE ROUX Jean-Jacques | 1946 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 00:55.56 | 664 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | BAEHR Pierre | 1954 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:33.76 | 1233 pts | ||||
2. | FOURNIER Hervé | 1956 | FRA | SN VERSAILLES | 01:09.87 | 116 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | MALKI Mohamed | 1962 | FRA | C.N DU VAL D'EUROPE | 00:36.46 | 1009 pts | ||||
2. | SECHIER Patrick | 1959 | FRA | CN VERNEUIL VERNOUILLET | 00:37.77 | 950 pts | ||||
3. | SERAIN Gerald | 1962 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:38.42 | 922 pts | ||||
4. | AYMARD Marc | 1963 | FRA | CN PLAISIR | 00:38.86 | 903 pts | ||||
5. | XIAO Yijun | 1961 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 00:44.53 | 675 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | FLIPO Alain | 1964 | FRA | ES NANTERRE | 00:34.68 | 1009 pts | ||||
2. | BESCHERON Bruno | 1967 | FRA | SCUF PARIS | 00:34.89 | 999 pts | ||||
3. | REUGE Stephan | 1966 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:39.08 | 809 pts | ||||
4. | BELFILS Laurent | 1968 | FRA | SN VERSAILLES | 00:45.21 | 569 pts | ||||
5. | LEGUIDE Frederic | 1965 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:46.50 | 523 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | JACQUET Nicolas | 1972 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:32.95 | 1024 pts | ||||
2. | ARNAUDIES Frédéric | 1973 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:33.98 | 972 pts | ||||
3. | TOURNAYRE Jérome | 1973 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:35.09 | 919 pts | ||||
4. | MAHE Emmanuel | 1969 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:37.52 | 807 pts | ||||
5. | BOITIERE Christophe | 1972 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:40.32 | 687 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | MALECKI Vincent | 1978 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:31.80 | 1020 pts | ||||
2. | BEDU Alain | 1978 | FRA | NOGENT NATATION 94 | 00:34.77 | 872 pts | ||||
3. | CAPELLE BLANCARD Gunther | 1974 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 00:39.52 | 659 pts | ||||
4. | BAUD Nicolas | 1976 | FRA | UAS ST-CLOUD | 00:50.71 | 274 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | OLLENDORFF Marc | 1981 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:31.95 | 969 pts | ||||
2. | PERATOU Sébastien | 1981 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:32.04 | 964 pts | ||||
3. | AMARI Julien | 1982 | FRA | JEANNE D'ARC DRANCY | 00:36.65 | 740 pts | ||||
4. | VAROQUIER Bijan | 1979 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 00:37.08 | 720 pts | ||||
5. | SADI Said | 1979 | FRA | SN FRANCONVILLE | 00:37.68 | 694 pts | ||||
6. | LINON Audry | 1983 | FRA | CN PLAISIR | 00:44.60 | 423 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | FANCHON Benjamin | 1984 | FRA | SN VERSAILLES | 00:33.93 | 835 pts | ||||
2. | EGAUD Pierre-Louis | 1984 | FRA | MOUETTES DE PARIS | 00:35.67 | 752 pts | ||||
--- | COSTANTINI Daniele | 1984 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | CAPITAINE Arnaud | 1991 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:29.12 | 1063 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | GOZDOWSKI Jerome | 1997 | FRA | CN VERNEUIL VERNOUILLET | 00:28.37 | 1088 pts | ||||
2. | DINNICHERT Romain | 1996 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:29.37 | 1031 pts | ||||
3. | TAVERNIER Florian | 1996 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 00:30.47 | 970 pts | ||||
4. | YELEGOU Claudio | 1995 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:31.08 | 937 pts | ||||
5. | REUGE Olivier | 1998 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:31.28 | 926 pts | ||||
6. | VILDARY Benoit | 1997 | FRA | CS LES LILAS NATATION | 00:31.92 | 892 pts | ||||
7. | HADJ-LARBI RODRIGUEZ Aryles | 1998 | FRA | CM AUBERVILLIERS NATATION | 00:32.72 | 851 pts | ||||
8. | GROS Alexy | 1995 | FRA | CO ULIS NATATION | 00:34.42 | 766 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims C0 : 20 - 24 ans (Sunday 3 December 2023 - 10h07) | ||||||||||
1. | DUMONDEL Geoffrey | 2000 | FRA | SN VERSAILLES | 00:31.86 | --- | ||||
2. | DELTEIL Mathieu | 1999 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:33.84 | --- | ||||
--- | MAHREZ Ilian | 2003 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | DNS |
--- |