50 Backstroke Men - Prelims Benjamins 14 ans - S2 : 14 ans (Monday 18 December 2023 - 18h42) | ||||||||||
1 | CRISTOFINI Sauveur | 2009 | FRA | CN MARSEILLE | 00:29.47 | +0.63 | 1025 pts | |||
2 | GABRIEL Maël | 2009 | FRA | LIVYATAN AQUATIC CLUB REUNION | 00:29.48 | +0.66 | 1024 pts | |||
3 | RICCIO Mathias | 2009 | FRA | MULHOUSE ON | 00:29.79 | +0.62 | 1007 pts | |||
CAF - GRAND-EST / MULHOUSE | ||||||||||
4 | AKARKACH Saif | 2009 | FRA | CANETON CLUB DE BEAUMONT | 00:29.91 | +0.64 | 1000 pts | |||
5 | LECLERCQ Romain | 2009 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:29.92 | +0.61 | 1000 pts | |||
6 | BEN SALEM Nahil | 2009 | FRA | SAINT-ETIENNE AQUATIC METROPOLE | 00:30.32 | +0.64 | 978 pts | |||
7 | LAPORTE Sael | 2009 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:30.53 | +0.68 | 966 pts | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
8 | LURTHY Soan | 2009 | FRA | CLUB DE NATATION DE SASSENAGE | 00:30.56 | +0.58 | 965 pts | |||
8 | LE MOUEL Jules | 2009 | FRA | JN COMPIÈGNE | 00:30.56 | +0.68 | 965 pts | |||
10 | DENISOT Gabin | 2009 | FRA | AC ALLAUCH | 00:30.84 | +0.64 | 950 pts | |||
11 | PELLE Luca-Alexandru | 2009 | BEL | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:30.91 | +0.63 | 946 pts | |||
12 | BOUGAMRA Elyes | 2009 | FRA | ENFANTS DU RHÔNE VALENCE | 00:30.92 | +0.64 | 945 pts | |||
13 | CHIRENINE Michel | 2009 | FRA | EN PIERRELATTE ATOM'SPORTS | 00:31.00 | +0.67 | 941 pts | |||
14 | COUENNE BENSABEUR Paolo | 2009 | FRA | EN CAEN | 00:31.01 | +0.63 | 940 pts | |||
15 | LEVIN Andriy | 2009 | UKR | GRAND RODEZ NATATION | 00:31.10 | +0.57 | 936 pts | |||
16 | HARB Madhi | 2009 | FRA | TRITON CLUB BELLEVILLE | 00:31.90 | +0.67 | 893 pts | |||
LESCOMBES Paul | 2009 | FRA | ANDERNOS ESPADONS THALASSA | DNS dec |
--- | |||||
50 Backstroke Men - Prelims Benjamins 14 ans - S1 : 14 ans (Monday 18 December 2023 - 18h42) | ||||||||||
1 | TEAHUI Rohutu | 2009 | FRA | OLYMPIQUE DE PIRAE | 00:27.54 | +0.66 | 1136 pts | |||
CAF - TAHITI / PAPEETE | ||||||||||
2 | LEVY Dan | 2009 | FRA | CN MARSEILLE | 00:28.64 | +0.58 | 1072 pts | |||
CAF - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
3 | KLIOUTCHKO Yael | 2009 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:29.21 | +0.69 | 1040 pts | |||
4 | TRAN Augustin | 2009 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:29.76 | +0.62 | 1009 pts | |||
5 | MARTEL Axel | 2009 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:29.82 | +0.68 | 1005 pts | |||
6 | LE LESLE Mael | 2009 | FRA | PLOEMEUR NATATION | 00:30.31 | +0.63 | 978 pts | |||
7 | ROHAN Amaury | 2009 | FRA | CN BREST | 00:30.36 | +0.74 | 976 pts | |||
7 | VOSGEOIS Marin | 2009 | FRA | AN ROMORANTIN | 00:30.36 | +0.72 | 976 pts | |||
9 | PLAQUET Mathis | 2009 | FRA | US RIS-ORANGIS | 00:30.54 | +0.74 | 966 pts | |||
10 | DE VIVIE Yoann | 2009 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.56 | +0.56 | 965 pts | |||
11 | LANGE-TELLO Gaëtan | 2009 | FRA | RSC MONTREUIL | 00:30.76 | +0.65 | 954 pts | |||
12 | GONGON Luc | 2009 | FRA | AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY | 00:30.81 | +0.67 | 951 pts | |||
13 | PERON Elyot | 2009 | FRA | AMBERIEU NAT BUGEY COTIERE | 00:31.06 | +0.68 | 938 pts | |||
14 | FRISON FRISCH Roman | 2009 | FRA | ASPTT TOULOUSE | 00:31.07 | +0.57 | 937 pts | |||
15 | JALLABERT Paul | 2009 | FRA | FOS NATATION | 00:31.14 | +0.66 | 933 pts | |||
16 | FAHRNER Sasha | 2009 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:31.20 | +0.73 | 930 pts | |||
CAF - CENTRE-VAL DE LOIRE / BOURGES | ||||||||||
17 | FERDJOUNI Camil | 2009 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:31.23 | +0.69 | 929 pts | |||
18 | ISSA Marwan | 2009 | FRA | ST-DENIS RÉUNION | 00:31.45 | +0.61 | 917 pts | |||
CAF - LA RÉUNION / ST DENIS | ||||||||||
19 | BEKAERT Mathys | 2009 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:31.47 | +0.66 | 916 pts | |||
20 | SOLIER Mathias | 2009 | FRA | CNP DE SAINT-LO | 00:31.66 | +0.74 | 906 pts | |||
21 | LOARER Jules | 2009 | FRA | CN BREST | 00:31.70 | +0.72 | 904 pts | |||
22 | LELONG BRAVA Jules | 2009 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:32.32 | +0.69 | 871 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims Benjamins 13 ans - S2 : 13 ans (Monday 18 December 2023 - 15h28) | ||||||||||
1 | MARC PEREZ Mathis | 2010 | FRA | AQUA GRIMPE MILLAU GRANDS CAUSSES | 00:31.38 | +0.69 | 921 pts | |||
2 | CHACHAY Kyan | 2010 | FRA | CANET 66 NATATION | 00:32.13 | +0.69 | 881 pts | |||
3 | CARON Lohan | 2010 | FRA | JN COMPIÈGNE | 00:32.20 | +0.62 | 878 pts | |||
4 | MOUTON Marin | 2010 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:32.58 | +0.73 | 858 pts | |||
5 | COULOMBEL Eliott | 2010 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.68 | +0.63 | 853 pts | |||
6 | DEMITRA Aaron | 2010 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.95 | +0.59 | 839 pts | |||
7 | BONNARD Jules | 2010 | FRA | SAINT-ETIENNE AQUATIC METROPOLE | 00:32.96 | +0.59 | 839 pts | |||
8 | NELLIS Léo | 2010 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:32.99 | +0.62 | 837 pts | |||
9 | SCHOLAERT Thomas | 2010 | FRA | S.N DU CAUDRESIS-CATESIS | 00:33.20 | +0.71 | 826 pts | |||
10 | LEBON Julien-Thomas | 2010 | FRA | SUD SAUVAGE NATATION SAINT PHILIPPE - REUNION | 00:33.30 | +0.63 | 821 pts | |||
11 | BERNHARDT Félix | 2010 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 00:34.17 | +0.74 | 778 pts | |||
12 | DANIEL Nohan | 2010 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:34.34 | +0.52 | 770 pts | |||
13 | BEAUJOUAN Merlin | 2010 | FRA | CN THONON-LES-BAINS | 00:34.49 | +0.64 | 763 pts | |||
14 | JOSEPH Oviyen | 2010 | FRA | AS EMERAINVILLE | 00:34.50 | +0.58 | 762 pts | |||
15 | GIRARD Gabriel | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.66 | +0.70 | 755 pts | |||
16 | RAMAROKOTO Tsiky | 2010 | FRA | CERGY PONTOISE NATATION | 00:34.88 | +0.65 | 744 pts | |||
17 | CLARYS Noa | 2010 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:35.03 | +0.68 | 737 pts | |||
18 | MATTEL Quentin | 2010 | FRA | SC THIONVILLE | 00:35.07 | +0.57 | 735 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims Benjamins 13 ans - S1 : 13 ans (Monday 18 December 2023 - 15h28) | ||||||||||
1 | CARPON Kylian | 2010 | FRA | CN COUTANCES | 00:31.36 | +0.70 | 922 pts | |||
2 | BENELHADJ DJELLOUL BIAUGEAUD Aaron | 2010 | FRA | FOS NATATION | 00:31.69 | +0.65 | 904 pts | |||
3 | CHAVEL Noah | 2010 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 00:31.95 | +0.67 | 891 pts | |||
4 | THILL Esteban | 2010 | BEL | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:32.08 | +0.68 | 884 pts | |||
5 | ROUDILLON Timo | 2010 | FRA | CN HOUILLES-CARRIERES | 00:32.09 | +0.75 | 883 pts | |||
5 | CADIZ LABELLE Salvador | 2010 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:32.09 | +0.71 | 883 pts | |||
7 | CACHOT Geoffrey | 2010 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:32.11 | +0.57 | 882 pts | |||
8 | HAMIME Ethan | 2010 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:32.20 | +0.58 | 878 pts | |||
9 | HOUP Nathan | 2010 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:32.21 | +0.64 | 877 pts | |||
10 | MALPUECH Romain | 2010 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:32.36 | +0.61 | 869 pts | |||
11 | PERETO Evan | 2010 | FRA | CN CÉVENNES ALÈS | 00:32.67 | +0.83 | 853 pts | |||
12 | FAVIERE Gabin | 2010 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:32.76 | +0.72 | 849 pts | |||
13 | CAVES Matthieu | 2010 | FRA | ES SUCY-EN-BRIE | 00:32.91 | +0.63 | 841 pts | |||
13 | KABLITZ Marc | 2010 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:32.91 | +0.71 | 841 pts | |||
13 | GUILLEMOTO Gatien | 2010 | FRA | LORIENT NATATION | 00:32.91 | +0.57 | 841 pts | |||
16 | RENE-CORAIL Ludovic | 2010 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:32.94 | +0.68 | 840 pts | |||
17 | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:33.19 | +0.69 | 827 pts | |||
18 | NAU Julien | 2010 | FRA | G.F.C AJACCIO | 00:33.22 | +0.63 | 825 pts | |||
18 | DEBUIGNE Mathis | 2010 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:33.22 | +0.62 | 825 pts | |||
20 | DUROCHER-RIVIERE Aaron | 2010 | FRA | OLIVET NATATION I'NOX | 00:33.33 | +0.68 | 820 pts | |||
21 | TRANCHOT Matthis | 2010 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:33.54 | +0.68 | 809 pts | |||
22 | BELLIER Matthew | 2010 | FRA | ASPTT LIMOGES | 00:33.68 | +0.74 | 802 pts | |||
23 | BERNARD Loris | 2010 | FRA | VIENNE CONDRIEU OLYMPIQUE | 00:33.69 | +0.67 | 802 pts | |||
24 | FISCHER Paul | 2010 | FRA | ERSTEIN AQUATIC CLUB | 00:33.71 | +0.68 | 801 pts | |||
25 | MERAD Neil | 2010 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:33.75 | +0.65 | 799 pts | |||
26 | CHECOURY Eli | 2010 | FRA | RACING CLUB DE FRANCE | 00:33.79 | +0.67 | 797 pts | |||
27 | DAUMAS BATAILLE Elouann | 2010 | FRA | SETE NATATION | 00:33.87 | +0.63 | 793 pts | |||
28 | LUCAS Baptiste | 2010 | FRA | ANGERS NATATION | 00:33.99 | +0.68 | 787 pts | |||
29 | ALKHATIB-KAT Kanaan | 2010 | FRA | CN CANNES | 00:34.03 | +0.74 | 785 pts | |||
30 | HAMOUDA Adam | 2010 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:34.16 | +0.67 | 779 pts | |||
31 | CATAYEE Joackim | 2010 | FRA | SCA 2000 EVRY | 00:34.24 | +0.66 | 775 pts | |||
32 | DAVY Maxence | 2010 | FRA | ANGERS NATATION | 00:34.26 | +0.64 | 774 pts | |||
33 | STOIAN Theodor | 2010 | FRA | CA ORSAY | 00:34.45 | +0.64 | 765 pts |